Technika Alexander odkryta przez F.M. Alexander to jedno z największych odkryć dotyczących profilaktyki i zmieniania nawyków w funkcjonowaniu ludzkiego organizmu. Pozwala ona zapobiegać i korygować negatywne przyzwyczajenia, które często prowadzą do schorzeń.

Te okrycie potwierdziła duża grupa londyńskich lekarzy na początku XX wieku swoimi publikacjami w Brytyjskim Medycznym Magazynie. Dołączyli się do nich także nobliści tacy jak Sir Charles Sherrington (fizjologia), Nikolas Tinbergen (Etnologia). 
John Dewey filozof, pedagog, czołowy przedstawiciel amerykańskiego progresywizmu. Twórca koncepcji szkoły pracy (1896–1902) w Chicago. Był jednym z wielu sławnych studentów F.M. Alexander. Po wielu lekcjach u Alexandra doszedł do niesamowitych przemyśleń z doświadczania Techniki- „Człowiek podejmujący lekcje Techniki odnajdzie pycho-fizyczną równowagę dzięki której będzie mógł swobodnie poruszać się i pracować bez zbędnych napięć”.

Profesor Rudolf Magnus pokazał potwierdzenie teorii Alexander w badaniach, a profesor Raymond A. Dart uznał Technikę jako coś co każdy powinien doświadczyć i wdrażać w życie. Wielu naukowców korzystających z Techniki uznało, że jest to trwała gwarancja na poprawę mechaniki ciała. Jest to jedyny niepowtarzalny sposób, nauczany przez kontakt dłoni profesjonalnego nauczyciela, który nakierowuje jak człowiek powinien używać swojego ciała. To bardzo praktyczna fizyczno-anatomiczna wiedza o samym sobie i o funkcjonowaniu jako niepodzielny psychofizyczny mechanizm.

Bogaty człowiek to nie tylko ten posiadający materialny stan ale ten, który jest otwarty na naukę w każdym wieku.
F.M. Alexander stworzył Technikę między innymi po to aby mądrze i świadomie opiekować się swoim zdrowiem, aby żyło się sprawnie.

Najlepszą podróżą w kierunku zdrowia jest poznanie naszych nawyków, reakcji i tego co nas prowadzi do bólu lub dyskomfortu. Dzięki naszemu świadomemu wyborowi Technika uczy jak te nawyki zmieniać i jak budować nowe doświadczenia swobodnego ruchu.

Często zadawane pytania.

Co to jest Technika Alexander?

Technika Alexander to umiejętność wyuczona, która sprawi, że pojawi się więcej swobody i luzu w Tobie, a także poprawi się sprawność we wszystkich codziennych zajęciach. Większość z nas ma wiele napięć z przyzwyczajeń, które ograniczają nas psychiczne i fizycznie. Dzięki uświadomieniu sobie na lekcjach tych przyzwyczajeń, które zakłócają nam koordynację nauczymy się je zmieniać i jak im zapobiegać. Nauczymy się kreować świadomie dobre samopoczucie.

Przez bezpośredni i praktyczny kontakt nauczysz się jak wykonywać codzienne czynności zwiększając lekkość i swobodę ruchu. Dzięki temu też poprawisz swoją sylwetkę, żwawość i jakość pracy.

piotr-0179

Jak wyglądają lekcje z Techniki?

Lekcje odbywają się na krześle (siadając, siedząc, wstając z krzesła, stojąc przy krześle). Nauczyciel uczy jak siadać z lekkością i jak zachować równowagę w tym powtarzaną kilkadziesiąt razy dziennie czynnością.
Na stole w pozycji półleżącej. Nauczyciel przez obserwację i ukierunkowany dotyk daje doświadczenie ruchu kończyn o mniejszym napięciu. Przez to doświadczenie ruch staje się swobodniejszy i pozbawiony zbędnej energii w trzymaniu lub poruszaniu kończynami.
Uczeń uczy się jak ruch może być inaczej wykonany, który pochodzi z równowagi i odbywa się zgodnie z naszą anatomiczną budową.

Po co uczyć się Techniki?

Technika nauczy spójności w funkcjonowaniu psychofizycznym oraz udoskonali koordynację ruchową.
Ludzie w różnym wieku uczą się Techniki z wielu powodów. Jedni chcą się poruszać i oddychać z większą swobodą. Inni chcą zniwelować i pozbyć się bólu np. kręgosłupa. Z tego powodu skorzystałem z Techniki i zobaczyłem po kilku tygodniach niesamowite rezultaty. Joga, fizjoterapia, osteopatia, masaże nie były tak pomocne w niwelowaniu bólu tak jak Technika. Ona nie miała ćwiczeń i zabiegów. Miała za to mądrą anatomiczną wiedzę w praktycznym zastosowaniu, która przekazywana była przez nauczyciela werbalnie i poprzez nieinwazyjny kontakt dłoni. To nie są tylko lekcje, które są adekwatne do danej chwili w czasie sesji. Stanowią one niepodważalną refleksyjną wiedzę na temat mechaniki naszego ciała, którą można później wykorzystywać przez całe życie.

Równowaga psychofizyczna przekazywana przez kontakt z nauczycielem daje początek do nauki i zmiany. Bycie długo bez równowagi powoduje napięcia w naszym ciele, a z tym pojawiają się zniekształcenia fizyczne (garbienie się, problemy z oddychaniem, głosem, bólem w ciele;). W czasie lekcji zauważysz jak zaburzasz równowagę, która dana została tobie w czasie narodzin, przez lata złych nawyków została zaburzona. Przez bezpośredni kontakt z nauczycielem powrócisz do równowagi oduczając się negatywnych nawyków i zauważysz szybkie zmiany u siebie.
Na początku uczenia się Techniki zapoznasz się jak można wykonywać ruch z lekkością przy siadaniu, chodzeniu lub bieganiu. Zapoznasz się z głównymi założeniami jak wykonać ruch bez nadmiernego napięcia. Wieloletnie przyzwyczajenia, które przeszkadzają naszej koordynacji zostają zmieniane przez wstrzymywanie szkodliwych nawyków. Zostaną one zastępowane nowym ruchem zgodnym z naszą równowagą i anatomią. Nauczyciel pokaże jaką głowa, szyja i plecy mają relację. Pomoże przez nieinwazyjny dotyk całej sylwetce się poszerzyć i wydłużyć, a tym samym pojawi się więcej miejsca na swobodny ruch. Nauczyciel dotykając rękoma daje ciągłą pomocną informację w którym kierunku iść i stopować momenty w których przeszkadzamy.
Nowe doświadczenie i obserwacje sprawią, że wybór i świadoma swoboda ruchu znacznie się poszerzą.

Świadomość relacji psychofizycznej gdzie głowa, szyja i kręgosłup pozostają w harmonii bez napięć spowoduje, że zacznie pojawiać się więcej miejsca w całym organizmie, a tym samym ciało będzie mniej zestresowane. Nauczysz się jak świadomie nadawać sobie kierunki aby lepiej je układać.

Czasami zostawić siebie w spokoju i nieprzeszkadzanie sobie jest lepsze niż robienie czegoś szybko koncentrując się na końcowym etapie wykonywanej czynności.

Celem Techniki Aleksandra jest nauczyć się używać swojego ciała prawidłowo. Wtedy trwale pozbędziesz się bólu, zyskasz swobodę i energię. Zaczniesz żyć świadomie i wolny od zbędnych napięć.

Zmieniając swoje szkodliwe przyzwyczajenia zmieniamy siebie i świat wokół.

Jedność psychofizyczna i duchowa pozwoli na lepszą i szybszą zmianę.

Stosując Technikę Alexandra będziesz żył dłużej w zdrowiu i psychofizycznej sprawności. Poznając główne elementy Techniki od nauczyciela nauczysz się brać odpowiedzialność za swój psychofizyczny stan wprowadzając więcej profilaktyki w swoim dniu codziennym przy wykonywaniu różnych czynności takich jak: siedzenie, stanie, chodzenie,praca, hobby i odpowiednie wypoczywanie.

Meble w Twoim domu.

Technika uczy jak dobierać zdrowe meble do domu. Często wydając duże pieniądze na fotele, krzesła kanapy nie zastanawiamy się nad tym czy dany mebel będzie zdrowy dla naszej postawy. Złudnie komfortowo wyglądająca sofa lub krzesło sprawią, że będziemy sobie fundować we własnym domu schorzenia kręgosłupa i innych narządów przez nieumiejętne układanie ciała i zapadanie się w siedzeniach. Zapadanie się w sofie lub fotelu daje relaks przez parę minut. Brak stabilnego oparcia ciała sprawi jednak że ciało będzie się coraz bardziej naprężać i wpływać na nasze samopoczucie. Wyglądające tylko z pozoru komfortowa sofa czy fotel niestety mogą nam sprawić więcej krzywdy gdyż ciało nie będzie mogło znaleźć dobrego odniesienia dla równowagi. Dzięki Technice zaczniesz dobierać świadomie i mądrze mebel, który będzie zdrowym doborem w aranżacji wnętrz. Zainwestowane pieniądze w zdrowe meble sprawią, że nasze zdrowie nie będzie narażone na niepotrzebny stres i dyskomfort.

Jazda samochodem

Następnym ważnym elementem w naszym codziennym życiu jest jazda samochodem. Technika nauczy jak ustawić sobie siedzenie w samochodzie, aby jeździło się nam bardziej komfortowo i bez wprowadzania napięć w szyi i w kręgosłupie. Często ściskamy kierownicę lub nerwowo wciskamy hamulec lub zmieniamy big. Technika zwiększy świadomość jazdy i zmieni stosunek do jazdy.

technika_alexander_jazda_samochodem

Rower i motor.

Jazda rowerowa może być przyjemnością i umiejętną czynnością. Problem zaczyna się wtedy kiedy używamy rowerów górskich do jazdy po mieście. Przy rowerze holenderskim nasza sylwetka jest wyprostowana do góry widząc co się dzieje na drodze i nie naprężając szyi i kręgosłupa. Przy jeździe na górskim rowerze jesteśmy w pozycji przygarbionej i musimy odchylać głowę do tyłu. Rower górski jak sama nazwa wskazuje został stworzony w celach górskich, aby jeździć pod górę i z góry. Jeśli człowiek jest blisko przy rowerze to daje mu większą stabilizację i lepiej współpracuje z grawitacją przy górskiej jeździe. Sytuacja się zmienia jeżdżąc po płaskim terenie.Opieramy się na rękach i na siodełku dając bardzo niestabilną sytuację dla kręgosłupa. Musimy bardzo się naprężać, aby się utrzymać w poziomej pozycji. Z własnego doświadczenia jazdy na takim rowerze doprowadziłem do wielu komplikacji z kręgosłupem 18 lat temu. Zabrało mi później parę lat, aby to skorygować. Osteopaci,joga i fizjoterapeuci nie byli tak pomocni jak Technika Alexander gdzie nauczyciel nauczył mnie jak używać swojego ciała w zależności od wykonywanej czynności.
Dzięki temu zacząłem używać roweru holenderskiego po mieście i przestałem mieć problemy z kręgosłupem, gdyż moja sylwetka jest zrównoważona na siodełku i skierowana do góry. Poprawiło się też spore pole widzenia dające szybsze reagowanie na ulicy. Podobnie jest z motorami. Widzimy wielu motocyklistów na tak zwanych ścigaczach, które są przystosowane do dużych prędkości a po mieście czy na drogach które nie są autostradami nie pojeździmy szybko. Przy wolnych prędkościach motocyklista jest położony na motocyklu naciskając mocno na kierownicę rękoma. Jest to pozycja niezmiernie nie komfortowa. Nabawiamy się nie potrzebnych naprężeń i stresu z niewygodnej pozycji z niestabilnej jazdy. Stąd też bierze się mnóstwo wypadków przez użytkowników takich motorów. Inna sytuacja jest na tak zwanych ‚cruising motors’ takich jak Harley Davidson gdzie siedzimy wygodnie i z sylwetką majestatycznie górującą nad motorem.